Zgłoś ofertę do BON WILK

Zadzwoń teraz do BON WILK

Nieruchomości Poznań - mieszkania sprzedaż.

Ogłoszenia - sprzedam mieszkanie, domy,

lokale, mieszkanie w Poznaniu.

 

 

A A A

Biznesowe poszukiwania internautów

Internet systematycznie zastępuje inne media jako codzienne źródło informacji. Najprostszą drogą dotarcia do nich są wyszukiwarki. O tym, czego najczęściej szukają internauci, można się przekonać ze statystyk największej wyszukiwarki - Google. Sprawdziliśmy też, co szczególnie interesowało użytkowników serwisu OnetBiznes.

Internautów z Unii Europejskiej w 2009 r. najbardziej interesował gospodarki Irlandii i Indii, ekonomiczny Nobel, stan gospodarki Wielkiej Brytanii oraz energia. Zainteresowania amerykańskich internautów w mijającym roku wciąż krążyły wokół kryzysu gospodarczego. Do wyszukiwarki Google najczęściej wpisywali: kryzys, bezrobocie, inflacja, recesja.


Polscy internauci, w kategorii biznes, najczęściej szukają informacji związanych ze szkoleniami i zakładaniem firmy. Wśród wyszukań o rosnącej popularności jest też fraza "pomysł na biznes".

Zainteresowanie biznesem maleje szczególnie w okresie wakacyjnym i pod koniec roku.

W kategorii finanse i ubezpieczenia polscy internauci najczęściej szukali stron banków, zwłaszcza pko, ing i mbanku. Ale w kręgu zainteresowania znalazły się także kursy walut, kredyty i urząd skarbowy. Wśród wyszukiwań, które wzrastają, jest alior bank, co jest o tyle zrozumiałe, że bank powstał pod koniec 2008 r. Popularność haseł związanych z bankami można po części tłumaczyć tym, że wiele osób wykorzystuje pole przeglądarki, jako miejsce do wpisywania adresu strony. Coraz częściej też nie wpisujemy całego adresu, tylko pozwalamy, żeby Google podał nam go na tacy.

Wśród zapytań związanych z przemysłem dominuje poczta polska, a szczególnie cennik jej usług. To zrozumiałe, jeśli uwzględni się rosnący udział e-handlu w ogólnej sprzedaży. Uwagę polskich internautów zwrócił również Windows 7, nowy system operacyjny Microsoftu oraz gaz.

Warto zauważyć, że na ogólnej liście słów, które są coraz częściej szukane w polskim internecie jest rozkład jazdy pociągów. Może to świadczyć o rosnącej popularności transportu szynowego w Polsce, ale także, niestety, o zagubieniu pasażerów, spowodowanym konkurencją i powstawaniem nowych przewoźników.

Liczba internautów w Polsce przekroczyła już 16 mln. Prawie 3,5 mln z nich jest użytkownikami serwisu OnetBiznes. Ci, którzy trafili do naszego serwisu z zewnętrznych wyszukiwarek, chcieli poczytać m.in. o nowych zasadach przyznawania becikowego, ustawie hazardowej, a także szukali "pomysłu na biznes".

Użytkownicy serwisu OnetBiznes w 2009 r. najczęściej szukali informacji o bankructwie quelle, niemieckiego domu sprzedaży wysyłkowej, debiucie giełdowym Polskiej Grupy Energetycznej oraz informacji o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też hasła związane z koleją. Do naszej wyszukiwarki internauci najczęściej wpisywali frazy: "Przewozy Regionalne", "InterRegio" oraz "PKP Intercity". Najczęściej szukanym autorem tekstów była w 2009 r. Katarzyna Gontarczyk. Jej tekst "Zawód: lobbysta" jest też wśród 10 najczęściej czytanych w mijającym roku w serwisie OnetBiznes.

Największym zainteresowaniem naszych czytelników w 2009 r. cieszył się materiał zapowiadający sprzedaż sieci Electroworld za symboliczną złotówkę. Drugi pod względem popularności okazał się tekst o spadku spożycia piwa, który jest spowodowany recesją. W dziesiątce najczęściej czytanych tekstów OnetBiznes jest też intrygująca spowiedź polskich yuppies oraz materiał o ciężarnych oszustkach, kobietach wyłudzających świadczenia z ZUS.

Jacek Zawadzki

Źródło: OnetBiznes